Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Joystick σε Korg PA-80


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

 

Όπως προμηνύει και ο τίτλος υπάρχει κανείς που το έχει κάνει? Θέλω να αλλάξω το joystick με ένα καινούριο που ήδη έχω συναρμολγημένο

 

Βασικά είναι η πρώτη φορά που ανοίγω τέτοιο όργανο και δεν έχω κάποιο service manual για να δω τι πρέπει να προσέξω κατά την αποσυναρμολόγηση. Παρατήρησα όταν πήγα να το ανοίξω οτι δεν είναι τόσο απλό όπως συμβαίνει με τα Triton και Trinity στα οποία αφαιρείς μια απλή λαμαρίνα και έχεις πρόσβαση παντού.

 

Aπο ότι κατάλαβα πρέπει να αφαιρέσω και το κάτω αλλά και το πάνω κάλυμμα του οργάνου πράγμα που δίστασα να κάνω γιατί δεν ξέρω αν υπάρχουν καλώδια που συνδέονται και στα 2 μέρη πάνω και κάτω και εμποδίζουν την ασφαλή αφαίρεση των 2 covers. Φαίνεται οτι και στα 2 υπάρχουν διάφορα συνδεδεμένα. Επίσης τα καλώδια των onboard ηχείων δυσχεραίνουν ακόμα περισσότερο την κατάσταση

 

To έχει κάνει κανείς?

 

Αν ναι θα ήθελα λίγη βοήθεια...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω κάνει το συγκεκριμένο,αλλά το pa50 που το έχω ανοίξει νομίζω δε χρειάζεται να βγάλει και το πάνω κάλλυμα αρκεί το κάτω καθώς το joystick πιάνει στη βάση,αν δεν κάνω λάθος,από κει και πέρα ο θεός μαζί σου. ;D(εγώ προσωπικά τρόμαξα όταν το είδα από μεσα ;D :o)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα στο 80άρι είναι οτι δεν φαινόταν να βγαίνει το κάτω κάλυμμα εύκολα. Το ζόρισα λίγο γιατι έχει κάτι κυλινδράκια που θηλυκώνουν σε αντίστοιχες τρύπες στο πάνω μέρος κάτα μήκος της εσωτερικής περιφέρειας του οργάνου αλλά και πάλι δεν μετακινήθηκε και πολύ.

 

Μπόρεσα να το σηκώσω μόνο κατα 1 με 2 εκατοστά και μετά δίστασα μήπως σπάσω τίποτα. Από τα λίγα που είδα φαίνεται οτι υπάρχουν εξαρτήματα που δένουν και στις δύο πλευρές του οργάνου. To pa-50 είναι λίγο πιο απλό εφόσον δεν έχει τα πλαίσια του σκληρού και άλλων optionals που παίρνει το 80αρι.

 

Επίσης κανένα απο τα 2 καλύματα δεν φαίνεται να είναι σχετικά ελαφρύ πράγμα που με έκανε να διστάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok το έκανα τελικά είναι πανεύκολο.

 

Απλά δεν είχα ξεβιδώσει τις βίδες του Floppy γιατί νόμιζα οτι δεν χρειαζόταν.

 

Όποιος θέλει μελλοντικά να κάνει κάτι ανάλογο εδώ είμαστε. Όποιος θέλει επίσης να βρει Joystick σε stock υπάρχει εδώ:

 

http://www.thomann.de/gr/korg_joystick_fuer_pa60_80.htm

 

Είναι πολύ εύκολο γιατί έρχεται συναρμολογημένο και δεν θέλει καν ενίσχυση της σύνδεσης των 2 ποτενσιομέτρων με κασσιτεροκόλληση στις 2 μικρές πλακέτες που έχουν τα joysticks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο δεν είναι και λίγα αλλά αν υπολογίσεις πόσο θα κόστιζε εδώ και αν δεν έπιαναν τα χέρια σου να το αλλάξεις μόνος  σου .άλλα το έδινες  για service κάπου αλλού πόσο θα κόστιζε.

Τέλος πάντων άμα έβαζες και φώτο το μηχάνημα ανοιχτό θα ήσουν super. :)

 

Καλή σου μέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα να κάνω έναν οδηγό για το πως θα αντικαταστήσεις το joystick αλλά συνειδητοποίησα χθες που το άνοιξα οτι είχα δανείσει τη φωτογραφική μηχανή μου σε φίλο.

 

Δοκίμασα να το κάνω παίρνοντας φωτογραφίες από την Web Cam αλλά η ανάλυση ήταν πολύ χάλια και δε λέει να φτιάξεις έναν οδηγό που να έχει χάλια φωτό.

 

Ίσως το κάνω στο κοντινό μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φίλε και το πιο σημαντικό αν σου τύχει ποτέ να αντικαταστήσεις κουμπάκια του korg πράγμα μου δε σου εύχομαι ,στείλε τα κομμάτια που αφαιρείς

από το μηχάνημα.

Το προσπάθησα γιατί κολλούσε ένα και έπαθα εγκεφαλικό μόνο  είδα ότι χρειαζόταν να ξυλώσω τα πάντα εκεί μέσα.

Τελικά το κουμπάκι φοβήθηκε και άρχισε να λειτουργεί κανονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου