Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ σε ηχογράφηση φωνής


george4peris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, θέλω να σημειώσω ότι το pop filter όντως κόβει κάποιες υψηλές συχνότητες. Αυτό τουλάχιστον το έχω διαπιστώσει κι εγώ - μην τον βαράτε τον Τheoniki (άλλαξε νικ βρε παιδί μου!). Αν όμως δεν μπει, τα μειονεκτήματα είναι πολύ πιο σημαντικά και καταστροφικά από τα πλεονεκτήματα...

 

Υπάρχουν και κάποια που αυτοδιαφημίζονται σαν μια λύση που δεν κόβει μερικές ψηλές συχνότητες στη φωνή, πχ αυτή: http://www.musiciansfriend.com/product/Stedman-Proscreen-XL?sku=421104

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα νομίζω ότι είναι προφανές ότι δεν παίζει να μην έχεις απώλεια συχνοτήτων! Απλώς το ερώτημα είναι πόσο σημαντικές είναι αυτές οι συχνότητες. Κι εγώ θα επιμείνω ότι ΠΡΩΤΑ μαθαίνουμε να μην κάνουμε λάθη και ΜΕΤΑ κοιτάμε να μαζέψουμε όσα μας ξέφυγαν. Είναι αστείο να τραγουδάμε εντελώς λάθος και να προσπαθούμε να το μαζέψουμε μετά. Καλό και το pop filter, αλλά ας φροντίσουμε και λίγο την τεχνική μας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειτε βαλω pop filter ειτε δεν βαλω το ιδιο...ΧΑΛΙΑ ακουγομαι... ;D και με ενα C12 που χρησιμοποιω ποτε ποτε επισης το ιδιο χαλια με το NT1 ακουγομαι...

 

τι να πω...μαλλον οι ηχοληπτες θα φταινε.... :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θέλω να σημειώσω ότι το pop filter όντως κόβει κάποιες υψηλές συχνότητες. Αυτό τουλάχιστον το έχω διαπιστώσει κι εγώ - μην τον βαράτε τον Τheoniki (άλλαξε νικ βρε παιδί μου!). Αν όμως δεν μπει, τα μειονεκτήματα είναι πολύ πιο σημαντικά και καταστροφικά από τα πλεονεκτήματα...

 

Υπάρχουν και κάποια που αυτοδιαφημίζονται σαν μια λύση που δεν κόβει μερικές ψηλές συχνότητες στη φωνή, πχ αυτή: http://www.musiciansfriend.com/product/Stedman-Proscreen-XL?sku=421104

 

 

τσεκαρα το  λινκ και απο αυτο που βλεπω μπορω να καταλαβω τον λογο που δεν κοβει "ψιλα"αλλα εγω συγκεκριμενα χρησιμοποιω τα ποπ φιλτερ και για την προστασια του μικροφωνου απο τα σαλια!(εαν το μικρωφονο ειναι φτηνο,οκ αλλα αν στοιχιζει αρκετα την εβαψεσ μονο και μονο απο τα μεταφορικα για να το καθαριζεις καθε τοσο,εκτος αν θεσ η απωλεια "ψιλων" να ειναι μονιμη,και χωριs το ποπ filter ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ετσι κι αλλοιως θα τα φας τα επεξεργαστεις τα ψιλα με  το eq γιατι να μη βαλεις το Pop up?Δεν το λυπασαι το  μικροφωνακι μες στα σαλια?? :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειτε βαλω pop filter ειτε δεν βαλω το ιδιο...ΧΑΛΙΑ ακουγομαι... ;D και με ενα C12 που χρησιμοποιω ποτε ποτε επισης το ιδιο χαλια με το NT1 ακουγομαι...

 

τι να πω...μαλλον οι ηχοληπτες θα φταινε.... :) :) :)

 

Όχι ρε, γι αυτά τα πράγματα συνήθως φταίει ο ΟΤΕ. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειτε βαλω pop filter ειτε δεν βαλω το ιδιο...ΧΑΛΙΑ ακουγομαι... ;D και με ενα C12 που χρησιμοποιω ποτε ποτε επισης το ιδιο χαλια με το NT1 ακουγομαι...

 

τι να πω...μαλλον οι ηχοληπτες θα φταινε.... :) :) :)

 

το οτι το c-12 ειναι ενα πολυ καλο μικροφωνο,δεν σημαινει οτι θα σε κανει θεο!αν το μικροφωνο σου παει και τραγουδασ καλα τοτε ο ηχοληπτης το μονο που εχει να κανει ειναι να πατισει το rec!αν κατι απο τα δυο προηγουμενα δεν συμβαινει και δεν υπαρχουν εναλακτικες(ολοι την εχουμε παθει ::))τοτε δυστυχως οτι και να κανεις ποτε δεν θα ειναι οπωσ πρεπει!

παντωσ εμενα το c-12 συνηθως μου καθεται σε γυναικες!αν ακουγεσαι χαλια,δοκιμασε neumann u47 η' u67,εκτος αν εισαι γυναικα :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το c12 το χρησιμοποιω συνηθως σε γυναικιες φωνες,προσωπικα την καλυτερη ''φωναρα"  ::) τη βγαζω με ενα φθηνο Studio Projects c1 ;)

 

Τωρα πως εγινε και οταν ηρθε ο Χρηστος ο Δαντης και τραγουδησε στο ΙΔΙΟ μικροφωνο με εμενα και εβγαλε 100 φορες καλυτερη φωνη...δεν...ξερω.. :)  μαλλον τα ειχε καλα με τον...ηχοληπτη.. :) :) :)  (ετσι εξηγειται μαλλον και το γεγονος οτι χρειαστηκε μονο ενα take και καθολου antares...τι πονηροι ρε παιδι μου που ειναι οι ηχοληπτες ,αν σε "πανε" θαυματα κανουν!! :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ο δαντησ ειναι καλθτερη φωνη απο σενα! :-X

πλακα κανω !μπορει να εισαι φοωεροσ,και να μην σου παει το μικροφονο >:( :(

τι στυλ τραγοθδασ?

 

παντωσ ο δαντησ ειναι καλι φωνη ,αντικιμενικα και ασχετα με το τι τραγουδαει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theoniki συμφωνώ μαζί σου για το pop filter. Και γω δεν βάζω ποτέ. Δεν κόβει μόνο ψηλές συχνότητες, χαλάνε και άλλα πράγματα κατά τη γνώμη μου.

με τοποθέτηση του mic υπό γωνία, λύνεται το πρόβλημα του pop.

Όλοι το χρησιμοποιούνν πιο πολύ για να προστατέψουν τα πανάκριβα μικρόφωνά τους από την επίθεση του σάλιου(!)

Εγώ πάντως δεν βάζω γιατί τα μικρόφωνα ακούγονται πολύ καλύτερα. Και από τη στιγμή που τα Mics δεν δουλεύουν 24/24 το τίμημα είναι μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου