Προς το περιεχόμενο

Σκαφάκια (γενικές πληροφορίες..)


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι D Addario flats δεν ειναι pure nickel οπως οι Pyramid οποτε δεν εχουν την υπεροχη αισθηση και κυριως των ηχο των "πραγματικων" φλατ χορδων.

 

Μιας και μιλάμε για flat χορδές, θέλω να ρωτήσω κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση το διάστημα που παίζω με Pyramid flat στην ES335 μου:

 

Επειδή μόνο τα 2 καντίνια είναι ατύλιχτα, νομίζω ότι δεν υπάρχει απόλυτη ισορροπία στον ήχο. Αν ξεκινήσει κανείς πχ μια κλίμακα από τις μπάσες προς τα καντίνια, μέχρι τη ΣΟΛ έχει κλασικό μουντό και ... α-sustain-ωτο ( ;D) ήχο και μόλις φτάνει στη ΣΙ και στη ΜΙ, ξαφνικά ακούει τον κλασσικό ήχο των ατύλιχτων χορδών: πρίμος και με sustain...

 

Μπας και φταίνε οι Pyramid?  ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι απλα this is the nature of the beast  ;) για αυτο πολλοι τζαζιστες βαζουν 15αρες και 18 αρες μι και σι χορδες για να μπαλανσαρει λιγο το πραμα...

 

παντα μια ατυλιχτη χορδη θα παλλεται περισσοτερο απο μια τυλιχτη και θα εχει πιο πριμο ηχο δεν γινεται αλλοιως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι χορδές που προτιμώ εγώ, είναι το 12άρι flatwound σετ της Gibson, που δυστυχώς δεν βρίσκω πιά. (αν τις βρεί κάποιος, ας μου πάρει 10 σετ :D) Οι επόμενες καλύτερες από αυτές που έχω δοκιμάσει, είναι οι GHS flatwound set 900 (12άρες). Αυτό που μου αρέσει με τις GHS, είναι πως έχουν λίγο λεπτότερα μπάσα από τις υπόλοιπες μάρκες.(12-16-24-30-40-50), εκεί που οι άλλοι καταλήγουν σε 52, και της δίνει πιό καλή ομοιογένεια στον ήχο.

Τώρα απο τις χειρότερες, που έχω δοκιμάσει, είναι τα chromes flatwound της D'Addarrio.

Το πρόβλημα που αναφέρεις με τα καντίνια που ακούγονται λίγο δυνατώτερα, γίνεται πλεονέκτημα στα live. Εκεί παίζοντας με τα πιατίνια και το hi hat δίπλα σου, βλέπεις πως εξαφανίζονται τα ψηλά σου......

Παρ'όλα αυτά αν σε ενοχλεί μπορείς να κατεβάσεις λίγο τον μαγνήτη από την μεριά των ψηλών, και ακόμα καλύτερα, να 'παίξεις' με τα polepieces του μαγνήτη.

Μάκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερφακ, παίζει κανά σπεσιαλ σετ; Γιατί και γω που έβαλα φλατ στην ακουστική κάπως ανώμαλο μου ακούγεται στις μελωδιούλες, αν και στα ακκόρντα τα 2 καντίνια δίνουν όμορφα ψηλά.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  απο χορδες που εχω δοκιμασει για σκαφη μου αρεσαν οι la bella http://www.labella.com/ και οι thomastik-infeld http://www.thomastik-infeld.com/start/index.html (το σετ του benson με τς λεπτα μπασα)

 

  συνηθως βαζω 12ρες, και αλλαζω τις δυο πρωτες με 14 και 18 η 17

 

  για να πω την αληθεια ομως συχνα βαζω chromes flatwound της D'Addarrio γιατι απλα δεν υπολογιζω και μου τελειωνουν. συνηθως αλλαζω ολο το σετ οταν τα καντινια αρχιζουν να χανουν σε intonation.

 

  οσον αφορα το προβλημα της ισορροπιας στον ηχο, προσπαθω να το αντιμετωπιζω και βελτιωνοντας την τεχνικη μου. μελεταω αρκετα μπαλαντες προσεχοντας πολυ τον ηχο των συγχορδιων. επισης με βοηθαει πολυ να παιζω σε καποια ενταση, οχι ενοχλητικη για τους γειτονες, αλλα αρκετη. (εχω κατεβασει βεβαια και το 1ο polepiece του μαγνητη, απλα γιατι η κιθαρα μου το χρειαζοταν).

 

  αλλα δυο προβληματα που αντιμετωπισα στον jazz ηχο ηταν το να ακουγονται οι νοτες "γεματες", και ο ηχος να ειναι μαλακος, να μην αρπαζει καθολου. νομιζω οτι το χερι της πενας πρεπει να λειτουργει πιο "μαλακα" απο οτι σε αλλα ειδη. γενικα πιστευω οτι το βασικοτερο μερος του ηχου -- και το ποσο καλα ακουγομαστε -- στην jazz καθοριζεται απο το πως χτυπαει η πενα τις χορδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τους ειδήμονες makam και Αlter για τις απαντήσεις τους ;)

 

αλλα δυο προβληματα που αντιμετωπισα στον jazz ηχο ηταν το να ακουγονται οι νοτες "γεματες", και ο ηχος να ειναι μαλακος, να μην αρπαζει καθολου. νομιζω οτι το χερι της πενας πρεπει να λειτουργει πιο "μαλακα" απο οτι σε αλλα ειδη. γενικα πιστευω οτι το βασικοτερο μερος του ηχου -- και το ποσο καλα ακουγομαστε -- στην jazz καθοριζεται απο το πως χτυπαει η πενα τις χορδες..

 

Εκεί ακριβώς έγκειται η απορία μου. Αν παίζεις πχ ένα ακόρντο ή μια φράση που εμπεριέχει τόσο τυλιχτές χορδές όσο και καντίνια, χτυπάς με διαφορετικό τρόπο τα καντίνια από ότι τις άλλες χορδές; Και αν ναι, πώς;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδές που προτιμώ εγώ, είναι το 12άρι flatwound σετ της Gibson, που δυστυχώς δεν βρίσκω πιά. (αν τις βρεί κάποιος, ας μου πάρει 10 σετ :D)

 

Στον κατάλογο του Bon Studio τις έχει ακόμα!

http://www.bonstudio.gr/catalogs/2008/MUSIC_CATALOGUE_2008.pdf  σελίδα 194!!

 

Δεν ξέρω όμως κατα πόσο τις φέρνει στην πραγματικότητα...

 

Άσχετο πάντως μπερδεύτηκα τώρα..σε κανα δυο μήνες θα χρειαστεί να αλλάξω χορδές και δεν ξέρω τι να βάλω...

 

Ακούω κι άλλες προτάσεις!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κατάλογο του Bon Studio τις έχει ακόμα!

http://www.bonstudio.gr/catalogs/2008/MUSIC_CATALOGUE_2008.pdf  σελίδα 194!!

 

Offtopic, αλλά ακολουθώντας το link σου είδα το ΝΕΟ κατάλογο του Bon Studio και διαπίστωσα ότι - τουλάχιστον στις κιθάρες - οι προτεινόμενες τιμές που έχει βρίσκονται στο 60% των περσινών (εξωφρενικών) τιμών!!! Α ρε Θωμά, τι έχεις κάνει!  :D :D :D

 

Αφού πήραν χαμπάρι μέχρι κι αυτοί, πρέπει να έχουν ζορίσει τα πράγματα... ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε περίπτωση που δεν ξέρεις οι τιμές δεν έχουν Φ.Π.Α...

 

αλλά και πάλι για να λες 60% θα έχει πέσει! ;)

 

Oops! Τότε είναι στο 80% των περσινών. Λέω κι εγώ... ::) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου