Προς το περιεχόμενο

Τα όρια ευθύνης του καλλιτέχνη


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτος απο την "Θητεια" του Λενιν (ο οποιος ευθυνεται για τα Οκτωβριανα)

 

Ωπα!!!Τωρα το ειδα αυτο το κουφο.....

 

Θες να πεις..ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΦΩΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ.... ::) μη τρελλαθουμε κι ολας,πρακτορας των Πρωσσων ηταν δεν ηταν δα και κανας πατριωτης....

 

Εχω και αλλα ραμματα για τη γουνα του (τη δημιουργια της Cheka,την πολιτικη του μαζικου τρομου που καθιερωσε με τον "Πατερουλη" και την επιστροφη του  απο την.."εξορια" μολις το Φλεβαρη του 1917 ΜΕΤΑ την πρωτη επανασταση μεσα στην οποια "χωθηκε") αλλα καλυτερα να τα πουμε με πμ αφου σε ενδιαφερει το θεμα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι να πω. Δεν ξερω τι να πρωτοπω. Δεν ασχολουμαι καν με το γεγονος του οτι ολοι οι κομμουνιστες παγκοσμια αναγνωριζουν τον εαυτο τους στο επισημο κομμουνιστικο κομμα της πατριδας τους. Σε ΜΙΑ πορεια να εχεις παει στην ζωη σου, ΕΝΑ φυλλαδιακι να σου εχουν μοιρασει καποιοι "τυχαιοι αριστεροι" καταλαβαινεις πως αυτο ΔΕΝ ισχυει. Τωρα μεσα απο μια 17ρα οθονη, παιζει και να ισχυει.

 

@Earendil. Δεν εχω καμια κομματικη συμπαθεια. αν προσεξες και παραπανω, χαρακτηρισα τον εαυτο μου "αριστερο χωρις καρτα μελους". Οχι απλα δεν ειμαι οργανωμενος σε καποιο κομμα, εχω ανοιξει το κεφαλι μου πολλες φορες με μελη της Νεολεας του κομματος που υπονοεις.

Χαρακτηρισα κουτη την επιφανειακη συγκριση των 2 αυτων καταστασεων. ΙΣΤΟΡΙΚΑ, μπορουν να συγκριθουν. ΠΟΛΙΤΙΚΑ δεν δεχομαι σε καμια περιπτωση την εξισωση αυτων. Συμφωνω πως και ο Σταλιν εκανε φρικτα εγκληματα, σε καμια περιπτωση δεν τον Θεωρω ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟ ΗΓΕΤΗ (!) (sic), πολλοι "ιδεολογικοι συντροφοι" μου να το πω, δηλαδη ανθρωποι με των οποιων τις ιδεες συμφωνω πεθαναν στα γκουλανγκ για αυτες τις ιδεες τους, αλλα σε καμια περιπτωση δεν τα εξισωνω πολιτικα.

Εστω και τελειως μα τελειως διαστρεβλωμενη, υπηρχε απο πισω απο τον Σταλιν μια ιδεα ισης, αταξικης κοινωνιας, μια σοσιαλιστικη ιδεα, και καμια ιδεα συγκεντρωσης εξουσιας, εθνικης καθαροτητας και φυλετικης ανωτεροτητας. Μην τα μπερδευουμε αυτα.

 

 

Και τελος, ας διαχωρισουμε την πολιτικη,την ιδεολογια, την θεωρια, την ιστορικη μελετη, τον κοινοβουλευτισμο και τα κομματα. Ισως μερικα απο ολα αυτα να συνδεονται με τον εναν η τον αλλον τροπο, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ταυτιζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο την "Θητεια" του Λενιν (ο οποιος ευθυνεται για τα Οκτωβριανα)

 

Ωπα!!!Τωρα το ειδα αυτο το κουφο.....

 

Θες να πεις..ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΦΩΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ.... ::) μη τρελλαθουμε κι ολας,πρακτορας των Πρωσσων ηταν δεν ηταν δα και κανας πατριωτης....

 

*1: Φυσικα και δεν ηταν πατριωτης. Πολυ καλως μαλιστα. Δεν ηταν εθνικο το θεμα,  κοινωνικο και πολιτικο ηταν.

*2: Σου αντιπροτεινω αυτο που προτεινες στον φιλο που ζητησε να διαβασει Νιτσε.  Προφανως εχεις φαει λασπη στον Ανεμιστηρα. Οταν ο Λενιν μιλουσε για εξεγερση και για επανασταση στους Μπολσεβικους (Το κομμουνιστικο κομμα), οι μπολσεβικοι τον επαιρναν στο ψιλο και τον κατηγορουσαν για Αντικομμουνισμο. Ο Λενιν τοτε τους ειχε ηδη προσπερασει, και ξεφυγε απο το κλιμα ρεφορμισμου και οπορτουνισμου των μπολσεβικων. Εγινε προτοπορεια, και μετα οι μπολσεβικοι (οχι ολοι παλι) τον ακολουθησαν. Διαβασε μερικα απο τα βασικα συγγραματα του, για να καταλαβεις περι τινος προκειται και μετα θα εχεις ολα τα "εφοδια" να βλεπεις καθε ειδους κριτικη πανω σε αυτον στο εργο του και στις ιδεες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω και τελειως μα τελειως διαστρεβλωμενη, υπηρχε απο πισω απο τον Σταλιν μια ιδεα ισης, αταξικης κοινωνιας, μια σοσιαλιστικη ιδεα, και καμια ιδεα συγκεντρωσης εξουσιας, εθνικης καθαροτητας και φυλετικης ανωτεροτητας. Μην τα μπερδευουμε αυτα.

 

σε αυτο δεν εχεις αδικο ομως μη ξεχνας οτι ο Χιτλερ (ο οποιος ηρθε στην εξουσια με ΕΚΛΟΓΕΣ δηλ.τον ΕΠΙΛΕΞΑΝΕ και δεν επεβαλε εξουσια με επανασταση...) δεν ειχε ΑΡΧΙΚΑ πει ΤΙΠΟΤΑ περι καθαροτητας και αλλων ανωμαλιων,ισα ισα κερδισε τις εκλογες εκμεταλευομενος την τραγικη κατασταση που υπηρχε στη Γερμανια  σε ολα τα επιπεδα και βεβαια υποσχομενος πανω απο ολα...το απλουστερο αγαθο....ΨΩΜΙ..

 

Η παρανοια του καθεστωτος φανηκε μετα και δεν νομιζω να στηριχθηκε σε καμμια ιδεολογια απλα σε "εθνικιστικες ευκολιες" που παρασυρουν τους λαους (ΟΛΟΥΣ τους λαους) εδω και αιωνες...

 

Ο Χιτλερισμος δεν ειχε καμμια σοβαρη ιδεολογικη βαση κατα την ταπεινη μου γνωμη,ενω ο "κουμμουνισμος" ειχε και αυτο ειναι το τρομακτικο...

 

Διαβασε μερικα απο τα βασικα συγγραματα του, για να καταλαβεις περι τινος προκειται και μετα θα εχεις ολα τα "εφοδια" να βλεπεις καθε ειδους κριτικη πανω σε αυτον στο εργο του και στις ιδεες του.

 

τα εχω διαβασει σχεδον ολα,πιστευω βαθια ομως οτι ΑΛΛΑ εγραφε και ΑΛΛΑ εκανε,μονο την ΕΞΟΥΣΙΑ ηθελε ΤΙΠΟΤΑ αλλο... για ΕΜΕΝΑ (προσεξε η αποψη μου μετα απο χρονια ΜΕΛΕΤΗΣ ειναι αυτη) ηταν το ιδιο παρανοικος και επικινδυνος οσο και ο Σταλιν...απο εκει και περα οι αποψεις του καθενος διαφερουν...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα να διαβαζω το "Ο Αγων μου", δυστυχως δεν καταφερα να το τελειωσω μιας και ηταν πολυ βαρυ και απαιτουσε χρονο που δεν ειχα. Απο οτι καταλαβα τελωσπαντων, υπαρχει πολυ σοβαρο ιδεολογικο υποβαθρο, αντιστοιχο με αυτο των "κομμουνιστικων" καθεστωτων.

Αν τον ενδιαφερει καποιον να το διαβασει, να προτιμησει την βερσιον των εκδοσεων ΚΑΚΤΟΣ. Εχει πολυ καλη μεταφραση και ειναι πολυ καλα δεμενο (ειναι γομαρι). Αλλα θελει πολυ χρονο και αφοσιωση.

 

Παντως μιλωντας για "Θυματα" πολιτικων  συστηματων, τα θυματα του καπιταλισμου και της "Αστικης Δημοκρατιας", ανταγωνιζονται πολυ ευκολα τους αριθμους των προαναφερθεντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Earendil. Δεν εχω καμια κομματικη συμπαθεια. αν προσεξες και παραπανω, χαρακτηρισα τον εαυτο μου "αριστερο χωρις καρτα μελους". Οχι απλα δεν ειμαι οργανωμενος σε καποιο κομμα, εχω ανοιξει το κεφαλι μου πολλες φορες με μελη της Νεολεας του κομματος που υπονοεις.

Χαρακτηρισα κουτη την επιφανειακη συγκριση των 2 αυτων καταστασεων. ΙΣΤΟΡΙΚΑ, μπορουν να συγκριθουν. ΠΟΛΙΤΙΚΑ δεν δεχομαι σε καμια περιπτωση την εξισωση αυτων. Συμφωνω πως και ο Σταλιν εκανε φρικτα εγκληματα, σε καμια περιπτωση δεν τον Θεωρω ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟ ΗΓΕΤΗ (!) (sic), πολλοι "ιδεολογικοι συντροφοι" μου να το πω, δηλαδη ανθρωποι με των οποιων τις ιδεες συμφωνω πεθαναν στα γκουλανγκ για αυτες τις ιδεες τους, αλλα σε καμια περιπτωση δεν τα εξισωνω πολιτικα.

Εστω και τελειως μα τελειως διαστρεβλωμενη, υπηρχε απο πισω απο τον Σταλιν μια ιδεα ισης, αταξικης κοινωνιας, μια σοσιαλιστικη ιδεα, και καμια ιδεα συγκεντρωσης εξουσιας, εθνικης καθαροτητας και φυλετικης ανωτεροτητας. Μην τα μπερδευουμε αυτα.

 

 

Και τελος, ας διαχωρισουμε την πολιτικη,την ιδεολογια, την θεωρια, την ιστορικη μελετη, τον κοινοβουλευτισμο και τα κομματα. Ισως μερικα απο ολα αυτα να συνδεονται με τον εναν η τον αλλον τροπο, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ταυτιζονται.

 

Δεκτό το περί κάρτας μέλους, βρισκόταν στα μηνύματα που μεσολάβησαν ανάμεσα στην πληκτρολόγηση μου και τη δημοδίευση και άργησα να το διαβάσω.

 

Τώρα, σε σχέση με το διαχωρισμό θεωρίας και εφαρμογής του ο,ποιουδήποτε δόγματος, επίτρεψε μου να εστιάζω στις πρακτικές των κρατικών μηχανισμών και πολύ λιγότερο στις προθέσεις των ιδεολογιών και των μανιφέστων.

 

 

 

Εξάλλου (και φαντάζομαι θα συμφωνήσεις) για το όραμα της ισότητας και της δικαιοσύνης είναι πολύ πιο αρμόδιοι να μιλούν όσοι π.χ. μαρτύρησαν στα ξερονήσια, απ' ότι το φάντασμα του Στάλιν και οι θαυμαστές αυτού.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως όλα τα ακροαριστερά κόμματα έχουν να προσφέρουν ότι και τα ακροδεξιά, δηλαδή τίποτα. Οι άνθρωποι είναι εκτός χρόνου και τόπου, λες και τους είχε βάλει ο Χίτλερ/Στάλιν/Μάο στην κατάψυξη πριν κάποιες δεκαετίες και ξαφνικά ξεπάγωσαν στο σήμερα.

Οι θεωρίες δεν μου λένε τίποτα, προτιμώ να γίνεται σωστή δουλειά και ας μην έχει την υποψία θεωρητικής βάσης από πίσω.

Τέλοςςς.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποσο σχετικος ειμαι αλλα.. καθε αξιοθρηνητος βλακας που δεν εχει τιποτα στον κοσμο να τον κανει περηφανο καταφευγει στο μονο ερεισμα που του απομενει να ειναι δηλαδη περηφανος για το εθνος στο οποιο ανηκει.απαυτο αρπαζεται και απο την ευγνωμοσυνη του ειναι προθυμος να υπερασπιστει με τις γροθιες κ τις κλοτσιες ολα τα ελλατωματα κ ολες τις ανοησιες αυτου του εθνους.σοπενχαουερ

 

κ ασ μην ξεχναμε οτι ο νιτσε ειναι αμφιλεγομενος κ οι ιδεες (εστω κ στρεβλα) δεν υιοθετηθηκαν μονο απ τον ναζισμο

α ονειρεύεσαι σαν να είναι να ζήσεις αιώνια, κ να

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deadenmind και όλους τους άλλους πολιτικά συνειδητοποιημένους συμφορουμίτες

 

Θεωρείτε ότι οποιαδήποτε πολιτική θεωρία που προδιαγράφει την ανθρώπινη συμπεριφορά σε ταξικό ή άλλο επίπεδο θα μπορούσε να είναι εφαρμόσιμη σε οποιαδήποτε κοινωνιά του πλανήτη χωρίς να επιβληθεί δια της βίας (φυσικής ή μη);

 

Με άλλα λόγια, η εμπειρία του υπαρκτού σοσιαλισμού (δεν μου αρέσει ο όρος αλλά τον χρησιμοποιώ ελλείψει κάποιου περιεκτικότερου) δεν απέδειξε το "ουτοπικόν" της εφαρμογής του κομμουνισμού;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ο ανθρωπός εμφανίστηκε με ένα μόνο σκοπό (όπως και όλα τα άλλα είδη) να τρώει και να ''διαιωνίζεται''... Τώρα όλα τ' αλλα αγάπες, λουλούδια, τέχνη, διανόηση, κλπ... Όποιος θέλει να τα κάνει να βρει ένα βράχο στον Ψηλορείτη να πάει, γιατι μες της ''ζούγκλας'' τα στενά θα του στρίψει.. Όπως λέει και ο Σαρτρ η η ουσία(σχεδιο) της ύπαρξης του προβλέπει τα πρώτα... Τα δεύτερα προκύπτουν απο την αργοσχολία που τον ''δερνει''.. Η ανάγκη που τα διαμορφωνει είναι η κοινωνια (ο μοναδικός Θεός του ανθρώπου είναι οι άλλοι ανθρωποι).. Το ''συστημα'' κρατάει τη μάζα (ναι, εμάς με τα κουδουνάκια) προσηλωμένους στα πρώτα... Γιατι αν ασχοληθούμε με τα δεύτερα μαυρο φίδι που τους έφαγε... Γι αυτό προσώπικα δεν απαιτώ ούτε απ' τον συμπαθέστατο φασιστογεράκο τίποτα παραπάνω απ αυτο που τον προόρισε η φύση και αφήστε τον να τραγουδάει ανέμελα...

  Ο εγκέφαλος μας είναι μια υπερβολή που προήλθε απ την σεξουάλικη επιλογή και την φυσική αργότερα... Το ίδιο και η ουρά στα παγώνια... Δεν ξέρω κανενα παγώνι που θα καθόταν να το φάει το αρπακτικό γιατι έπαιζε με την ουρά του...

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου