Προς το περιεχόμενο

Gear List


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Άλλαξε και τον hotrail με έναν hot tele single coil, και θα ευχαριστιέσαι όλες τις θέσεις το ίδιο. 


 

Αυτό θα είχε όντως νόημα να το κάνω, δεδομένου ότι… από τις 5 ηλεκτρικές μου κιθάρες, δεν έχει ούτε μια, μόνο-πήνιο μαγνήτη 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Έκτορας είπε


 

Αυτό θα είχε όντως νόημα να το κάνω, δεδομένου ότι… από τις 5 ηλεκτρικές μου κιθάρες, δεν έχει ούτε μια, μόνο-πήνιο μαγνήτη 😁

 

Όπως είδες το φως το αληθινό με low output διπλό στο neck, έτσι θα γουστάρεις να παίζεις με καθαρό ήχο εάν βάλεις κάτι ανάλογο στην γέφυρα. Μπορείς να βάλεις είτε έναν μονό στα 10-12Κοhm, για να ταιριάζει σαν output με τον διπλό, είτε έναν noiseless μαγνήτη, όπως πχ το area hot t. Σε πολλές περιπτώσεις θα έχεις και καλύτερο βρώμικο ήχο, με μεγαλύτερη καθαρότητα και definition. 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Όπως είδες το φως το αληθινό με low output διπλό στο neck, έτσι θα γουστάρεις να παίζεις με καθαρό ήχο εάν βάλεις κάτι ανάλογο στην γέφυρα. Μπορείς να βάλεις είτε έναν μονό στα 10-12Κοhm, για να ταιριάζει σαν output με τον διπλό, είτε έναν noiseless μαγνήτη, όπως πχ το area hot t. Σε πολλές περιπτώσεις θα έχεις και καλύτερο βρώμικο ήχο, με μεγαλύτερη καθαρότητα και definition. 


 

 Ωραίος! Ευχαριστώ παρά πολύ για τις προτάσεις, τέτοια θέλω να διαβάζω. 


Δεν είναι η μοναδική μου κιθάρα με low output μαγνήτες, η Les Paul που ποσταρα πιο πάνω έχει low output PAF-style μαγνήτες επίσης, αν και ελάχιστα πιο hot από τον Curtis Novak. Από την εμπειρία μου μέχρι στιγμής, εκεί που πραγματικά λάμπουν είναι σε ένα λαμπάτο ενισχυτή, ο ποιος παίζει σε ικανοποιητικό volume. Εκεί μπορεί να ελέγξεις τα πάντα από τα volume & tone και να έχεις πολύ ευρεία γκάμα ήχων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου