Προς το περιεχόμενο

Laptop Ghz-Fsb


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πρεπει να προσεξει οταν αγοραζει καποιος laptop core duo για μουσικες εφαρμογες;Αν το FSB τους ειναι μικρο  533Μhz - 667, ειναι προβλημα;Ο 1.6 ειναι αρκετος;Αν οχι για αψογες εγραφες τουλαχιστον να μπορει να παιζει ανετα τα VSTi .

 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει να κάνει ο επεξεργαστής για την ποιότητα ηχογράφησης αλλά η κάρτα ήχου, ο χώρος, το μικρόφωνο, ο προενισχυτής και πάει λέγοντας.

 

Εδώ όπως και πάντου φυσικά ισχύει το "ότι δίνεις, παίρνεις".Νόμος απαράβατος, οπότε πές μας τι έχεις κατα νού απο μοντέλα και λεφτά για μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση.Αν και το search στο site δεν κάνει κακό αφού υπάρχουν πάμπολλες απαντήσεις στο θέμα αγοράς και το τι να προσέξεις περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907888

Αν και εχω δυο υπολογιστες απο Laptop δεν ξερω πολλα πραγματα αν εχουν καποια ιδιαιτεροτητα δηλ.Το ξερω οτι παιζει ρολο η καρτα ηχου για την εγραφη, ρωταω επειδη εχω ακουσει οτι βγαζει θορυβο η μπαταρια τους κ.τ.λ.Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να μην κολαει οταν παιζω καποιο soft synth.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο θέμα με το θόρυβο με ταλαιπώρησε πολύ με τον τελευταίο μου laptop Για το σπίτι. H USB ήταν κολητά με την τροφοδοσία με αποτέσμα να δημιουργήται αφόρητος θόρυβος . Δοκίμασα τα πάντα αλλά δυστηχώς το πρόβλημα παρέμεινε. Προσοχή σε αυτο το θέμα , οι usb να είναι οσο πιο μακρια απο την τροφοδοσία και αν ειναι δυνατόν να δοκιμάσει με μια εξωτερική κάρτα ήχου να σιγουρευτείς ότι δεν δημιουργεί θόρυβο

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις δοκιμασα τις επιδοσεις σε ενα laptop T2050-1.6Ghz-1GB RAM

με εγκατεστημενο Nuendo και  Rapture.Το cpu εφτανε μεχρι 60% με αποτελεσμα καποια κοληματα και ηχητικες παραμορφωσεις.Δεν το περιμενα αυτο για coreduo. >:(

Αν εχετε και εσεις καποιο laptop αν θελετε πειτε χαρακτηρηστικα και επιδοσεις.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε harisexp, δεν ξέρω για το μηχάνημα που δούλεψες αλλά η δική μου εμπειρία με laptops μου έχει δείξει άλλα πράγματα, εκ διαμέτρου αντίθετα. Μέχρι στιγμής έχω δουλέψει με Cubase ή Sonar στα εξής μηχανήματα:

 

1) IBM Thinkpad, Celeron 1.6 GHz, 512 Mb RAM

2) HP Pavilion, Core Duo 1.6 GHz, 1 Gb RAM

3) Acer Aspire, Centrino 1.6 GHz, 512 Mb RAM

4) Toshiba Tecra, Core 2 Duo 2.0 GHz, 2 Gb RAM

 

...και σε κανένα δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα. Φυσικά τα projects που στήθηκαν στο καθένα ήταν διαφορετικά και σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί η δύναμη του Tecra με αυτή του IBM αλλά τηρουμένων των αναλογιών, όλα ήταν μια χαρά.

 

Μήπως η κακή απόδοση που διαπίστωσες οφείλεται σε άλλους παράγοντες όπως π.χ. την πλειάδα άχρηστων προγραμμάτων που ίσως έτρεχαν στο background; Έχω διαπιστώσει σε ουκ ολίγα φορητά αυτό το πρόβλημα. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειχα λαβει υποψη μου  :-[,υπηρχε εγκατεστημενο antivirus.Σιγουρα ειναι σοβαρος παραγοντας.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις δοκιμασα τις επιδοσεις σε ενα laptop T2050-1.6Ghz-1GB RAM

με εγκατεστημενο Nuendo και  Rapture.Το cpu εφτανε μεχρι 60% με αποτελεσμα καποια κοληματα και ηχητικες παραμορφωσεις.Δεν το περιμενα αυτο για coreduo. >:(

Αν εχετε και εσεις καποιο laptop αν θελετε πειτε χαρακτηρηστικα και επιδοσεις.

 

Το FM8 με Core duo 2,0 GHz δεν πρέπει να καταναλώνει πάνω απο 1%-5% CPU. Aν βλέπεις μεγάλα ποσά όπως 60%

τότε κάνε Alt-Ctrl-Delete  για να ανοίξει η Διαχείριση εργασιών των Windows , επέλεξε καρτέλα "Διεργασίες", κάνε κλικ χτη στήλη CPU , θα σου δείξει τι καταναλώνει την περισσότερη ισχύη. Αν είναι ο Host όπως το Nuendo , τότε βεβαιώσου ότι έχει ενεργοποιηθεί η multicore support εφόσον υπάρχει κάτι τέτοιο στο NUENDO (δεν το γνωρίζω οπότε δεν μπορώ να σουπω που ακριβώς θα το βρείς. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου