Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για τη δουλειά


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε Σπύρο, φεντεράκιας δεν είσαι;

 

Πάρε μια φτηνή στρατ, και καθάρισες... Ούτε καιρό να τη συνηθίσεις, ούτε τίποτα... Κότσαρέ της και έναν διπλό και έφυγες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και αυτό είναι λύση.

 

Mια squire fat strat ή μια φτηνή cort g series (px g250)

 

Κλειδια τρέμολο απο gfs (αν θες ένα upgrade)

 

Μαγνήτες και ηλεκτρικά απο το stock σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα μια line 6 variax. Τα εχει ολα και συμφερει. Θες humbucker?θες single coil? Θες strat?Θες tele?Θες ακουστική? Ο,τι πρεπει για μπουζουκι φαση...

 

Αυτα εναι τα δυο πιο προσιτα μοντελα, παιζουν και σε αλλα χρωματα....

 

http://www.thomann.de/gr/line6_variax_300_bk.htm

http://www.thomann.de/gr/line6_variax_600_vw.htm

 

Βαλε το POD σου πανω......μεχρι και τουμπερλεκι θα παιζεις..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορι μου... :D :D

 

Ρε'συ Σπυρο οτι στο καλο και να παρεις,στα χερια σου θα ακουγεται ονειρο..

Θες να σου δανεισω μια Charvel (maple bodie,αμε!"κοβει"ωραια στα σολο) με Mighy mite "λεπτο" μανικακι,εβενο ταστιερα,μεσαια ταστα(ξερεις τα "σωστα")

Hipshot trem (usa,10 φορες καλυτερο απο Wilkinson,ουτε γωνιτσες,ουτε βιδακια να εξεχουν,ολα κουρμπαρισμενα)

Βαλε και οτι μαγνητη γουσταρεις και εισαι ετοιμος.

Που να αγοραζεις τωρα μετριοτητες για καυσοξυλα,αφου σε νιωθω,μολις δεν σου μενει στον τονο,μολις την σεταρεις χαμηλα και σου buzzαρει εστω και χωρις ρευμα,θα θες να την πεταξεις στην στρατοσφαιρα να κανει παρεα με φεγγαρι και τ'αστρα..

 

 

ΥΓ ΔΕΝ κανω πλακα..

ΥΓ Πετα την κατω,δεν παθαινει τπτ!

 

Αλλιως παρε μια Mexico Strat

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Delta.. αν θές να ακούσεις άλλη μία πρόταση, επειδή καταλαβαίνω τι σε "καίει" θα σου έλεγα να προσθέσεις στα 4-5 κατοστάρικα ένα το πολύ ακόμα αλλά θα αξίζει τον κόπο, πρόσεξε κιθάρα κάτω από 5 κατοστάρικα.... δύσκολα θα βρείς να σου βγάλει την δουλειά χωρίς να σε κουράσει. Τα ξέρεις....

Θα σου πω και γω την γνώμη μου, και από κεί και πέρα όπως νομίζεις...

Επειδή κλασσικά στρατοκάστερ είναι όλα τα λεφτά, πρέπει απλά να προσέξεις ποιά.... κοίτα τις νέες σειρές lone star, προκειται για deluxe επίπεδο Μεξικάνικης, με αυτό να σημαίνει midi Jumbo τάστα, roll edges, καλό φινίρισμα στο μανίκι, SD μαγνήτες, και μάλιστα pearly Gates στη γέφυρα σύν 2 texas special.... τι άλλο θές... πιστεύω η απόλυτα φθηνή με τα όλα της... στρατ. Οι CP 50s , 60s , είναι πιό ιδιαίτερες κιθάρες, και δεν προσφέρουν πέρα από 3 καλούς μαγνήτες το κλασσικό C μπράτσο που δεν θα σε κουράσει και θα το συνιθήσεις με την μία να βγάλεις ένα νυχτοκάματο 5-6 ωρών.

Επίσης πολύ καλές κιθάρες γι αυτό που θές είναι οι Ibanez το πιό φτηνό Japan μοντέλο. Πολλοί συνάδελφοί σου έχω δει να τις χρησιμοποιούν στα λαικάδικα.... λεπτά μπράτσα, περιέργως αλλά πολύ φιλικές με τα δάκτυλα.... 1 διπλός και 2 μονοί, "στεγνός" μεν ήχος, αλλά σε βγάζει παλικάρι σε όλο το σέτ, αφού προσφέρει από τα πιό ξεκούραστα παιξίματα.

Όλα αυτά βέβαια δική μου άποψη... μπορεί να έχεις ήδη καταλήξει σε κάτι. Απλά όλες οι deluxe μέξικο ειδικά η καινούργια lone star είναι πιστεύω ό, τι καλύτερο για να παίξεις χωρίς να κλάψεις χρήματα με κάτι λιγότερο, αλλά και από την άλλη να σε "βγάλει" χωρίς να σε πρήξει....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο μενα. απ οτι καταλαβα ειμαστε και συνονοματοι!χεχε ;D

 

απο εμπειριες δικες μου λοιπον κι εγω σε καταλαβαινω απολυτα.παιζω κι εγω σε μαγαζι απο το '96. στο καλοκαιρινο δεν εχω προβλημα να περνω μαζι το "στρατ"όνι μου. στο χειμερινο ομως 15cm μπροστα μου ακριβως αρχιζει η πιστα και 30 cm πισω μου υπαρχει το rack με τους τελικους του μαγαζιου.ετσι λοιπον το rig που χρησιμοποιω ειναι FM212R - GT8 και απο κιθαρα αυτη που πηρα

 

--λιγοτερο απο 500 €

--βγηκε πολυ "σκυλι"

-- σοναριζε και εσκαγε ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΤΑΤΑ!!

--απο κουρδισμα κανενα προβλημα

--απο ηχο σε συνδυασμο με τους μαγνητες ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ

--εκανα μ@λ@κι@ που την πουλησα και ισως την ξαναπαρω

 

ειναι αυτη εδω.στην προτεινω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.εστα και αν ΔΕΝ την αγορασεις , δως της μια ευκαιρια για ακροαση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

 

http://www.12fret.com/new/godin_freeway_classic_guitar_pg.html

 

ΥΓ.(τωρα που εχω την EJ σπιτι , μπορω να θεωρω δευτερη κιθαρα την strat plus μου . stratocaster rules)

 

;D ;D ;D ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε delta σε κατανοώ απόλυτα και συμπάσχω συναδελφικά....

Να σε παρήγορήσω ...έχει και χειρότερα....

να πηγαινεις για δουλειά και να ανακαλπυπτεις οτι το προηγούμενο βράδυ καποιοι αετονύχηδες ΄σηκωσαν όλη την εγκατάσταση του μαγαζιού, μαζι με τον fender twin reverb (που είχες ματώσει πιτσιρικάς να τον πάρεις ) και μια washburn raven (για bonus)!!!!

απο ουίσκια και λοιπά αφεψήματα , οι πλυμμήρες και οι καταποντισμοί τόσοι, που όταν κουβαλάω πεταλιέρες μαζί μου με σταματάνε για αλκοτέστ!!! (το μυρίζουν απο μακριά!!)

α!!πρόσθεσε και 2 (ευτυχώς μονο) ραμματάκια στο άνω χείλος απο απότομη στροφή ζεϊμπεκικου λαχαναγορίτη που συμπαρέσυρε και το γερανο του μικροφώνου και έχεις πλήρη εικόνα ...

να μην αναφέρω τίποτε και για υλικές ζημιές στα μέσα μεταφοράς μου (μοτο και αυτοκίνητα),εκει ανεβαίνει πολύ το νούμερο...μετα απο σύντομη ανασκόπηση των εργασιακών κινδύνων,

στο δια ταύτα:http://www.musicyo.com/product_specs.asp?pf_id=398

(μια και έχεις και μαγνήτες να αλλάξεις), την παρατάς όπου γουστάρεις, αν πάθει κατι διατίθεται και σε 5pack !!!!, και αν ποτε την άλλαζα πάλι αυτην θα έπαιρνα... ;D

Χρησιμοποιώ βέβαια και αυτή:http://www.reviewcentre.com/reviews53764.html

και αφήνω την japan strato μου στην θηκούλα της να με περιμένει να την χαιδέψω τρυφερά πριν κοιμηθούμε....

αυτα για τα γαβγαδικα....για τις συναυλίες την καλη σου κιθάρα και παντα τα μάτια σου ανοιχτά!!!!

καλές δουλειές!!

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου