Προς το περιεχόμενο

Φασαρία απο χορδές


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ προσπαθώ να mute-άρω (ρήμα 1ης συζυγίας) με το δεξί κυρίως.

 

Ενώ παίζεις με την πένα που βρισκεται ανάμεσα στον αντίχειρα και το δείκτη, ο αντίχειρας κόβει τις χορδές που είναι πιο πάνω από αυτές που παίζεις . τα υπόλοιπα δάκτυλα του δεξιού (πχ παράμεσος) αν χρειαστεί κλείνουν την χορδή που είναι απο κάτω (ή τις χορδες) .

 

επίσης, το πρώτο δάκτυλο στο αριστερό χέρι μπορεί να κάνει τη δουλειά. Να σταματάει την-από-πάνω χορδή . Πχ πατάς την 2η χορδή με το πρώτο δάκτυλο και μέρος του δάκτυλου αυτού (το οπόιο είναι σε γωνία, όχι οπως όταν κανεις μπαρε) κόβει την 3η.

 

Φυσικά πρέπει να εξασκήσεις και τον τρόπο που κινείται το αριστερό. legatto παίξιμο δλδ χωρις κενά ανάμεσα στις νότες.

 

γενικά αυτό το πρόβλημα μαζί με το σωστό bend & vibrato απαιτούν χρόοοοονο και εξάσκηση. Με το καιρο τα χερια αποκτούν ακρίβεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται και με πολλές κιθάρες, ή μόνο με μια;

 

Νομίζω ότι αυτή η φασαρία είναι αποτέλεσμα υπερβολικού gain και sustain σε συνδυασμό με ένα όχι κακό, αλλά ειδικό σετάρισμα (τσιτωμένοι μαγνήτες σηκωμένοι ψηλά).  ;)

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται και με πολλές κιθάρες, ή μόνο με μια;

 

Νομίζω ότι αυτή η φασαρία είναι αποτέλεσμα υπερβολικού gain και sustain σε συνδυασμό με ένα όχι κακό, αλλά ειδικό σετάρισμα (τσιτωμένοι μαγνήτες σηκωμένοι ψηλά).  ;)

 

ναι φαίνεται να είναι αποτέλεσμα του δικού μου παιξίματος γιατι γίνεται με όποια κιθάρα κι αν πιάσω

φυσικα, όσο λιγότερο gain τόσο λιγότερο προβλημα, αλλά μη φανταστείς οτι παίζω με κανα metal zone στο τέρμα.. έχω το bulldog που εινια πολύ αθόρυβο πετάλι

τους μαγνήτες τους έχω σε ύψος που μάλλον πλησιάζει τα όρια του χαμηλοτερου δυνατου  :)

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδες!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Νομίζω ότι αυτή η φασαρία είναι αποτέλεσμα υπερβολικού gain και sustain σε συνδυασμό με ένα όχι κακό, αλλά ειδικό σετάρισμα (τσιτωμένοι μαγνήτες σηκωμένοι ψηλά).  ;)

 

 

 

+137. 

Θέλει και συνδυασμό όλων αυτών που προαναφέρθηκαν....αλλά αν το compression/gain είναι υπερβολικό... δεν υπάρχει εύκολη "σωτηρία". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου