Προς το περιεχόμενο

Μουσικός αναλφαβητισμός...Βοήθεια!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τους φεντεράκηδες.

Έχουν 15 ίδιες κιθάρες και προσπαθούν να πείσουν τους άλλους (και τους εαυτούς τους) ότι ακούγονται διαφορετικά.

Τρέλα.

Παράνοια.

Ψυχασθένεια.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 242
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τους φεντεράκηδες.

Έχουν 15 ίδιες κιθάρες και προσπαθούν να πείσουν τους άλλους (και τους εαυτούς τους) ότι ακούγονται διαφορετικά.

Τρέλα.

Παράνοια.

Ψυχασθένεια.

 

Οι Fender είναι για λεπτεπίλεπτα αυτιά που ακούνε διαφορές (σαν τα δικά μου και του ...Ερρίκου Ιωάννου aka Eric Johnson ;D), όχι γαϊδουρινά!!! ;D :P

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βρε,με ενα σερτς ειδα οτι το θεμα αυτο το ειχες ανοιξει παλιοτερα εσυ κ πηρες απαντησεις συγκεκριμενες.Τι διαφορετικο ρωτας τωρα?

http://www.noiz.gr/index.php?topic=6806.20

 

Βρηκα κ ενα παλιοτερο για δεξι χερι.http://www.noiz.gr/index.php?topic=3273.10

 

 

Πω πω πω πω :-[ :o

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Σούπερφανκ κάτι:

Με αφορμή αυτά που λές φίλε περί έμπνευσης κλπ ξέρεις τι συλλογισμό μου δημιούργησες και θα ήθελα να μου πείτε αν έχω δίκιο? Γιατί αν έχω δίκιο είναι ανατριχιαστικό το συμπέρασμα! Έστω ότι έχουμε έναν άνθρωπο και του κάνουμε το εξής πείραμα: τον βάζουμε απο μικρό να μαθαίνει αρμονία. Μετά αντίστιξη, φούγγα και σύνθεση. Με την προυπόθεση να μην ακούσει ΠΟΤΕ ούτε μια νότα στη ζωή του. Θα έχει όμως ΑΨΟΓΕΣ θεωρητικές γνώσεις των θεωρητικών μέχρι και σύνθεση. Πιστεύετε ότι αυτός ο άνθρωπος θα μπορούσε να γράψει εγκεφαλικά κάτι το - αν όχι τέλειο - κάτι το οποίο θα ακούγεται? Χωρίς να έχει ακούσει ποτέ του μουσική? Ήδη απο την αρμονία μπορείς να βάλεις κάτω μια τυχαία μελωδία, και να την εναρμονίσεις. Ιδού το πρώτο εγκεφαλικό τέλειο χωρικό.  Shocked Huh?

Τί πιστεύετε εσείς?

 

Οτι απλα θα εβαζε καποιες νοτες στη σειρα με το "σωστο" τροπο..μουσικη δεν θα ητανε ομως μια και μουσικη που ΔΕΝ πηγαζει απο τη ΖΩΗ απλα ΔΕΝ ειναι μουσικη..

 

 

Μου θυμιζεις το πολυ πετυχημενο που μας ειχε πει σε ενα summer semester στο Berklee ενας καθηγητης μας (το εχω ξαναπει αυτο)

 

"Guys tomorrow evening Albert Collins will play the BLUES for us in the auditorium,together w/ him some WHITE guys will play BLUES SCALES.... ;D"

 

Ακομη και τα κλασσικα "τερατα" που σου μαθαινουν στο ωδειο πρωτα ΕΖΗΣΑΝ και μετα  εγραψαν... 

 

Και μια συμβουλη...επειδη ΕΖΗΣΑ (και ευτυχως ΞΕΦΥΓΑ απο αυτην) την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ στενομυαλια και ΜΙΖΕΡΙΑ των ελληνικων ωδειων...μη τα παιρνεις και τοσο τοις μετρητοις αυτα που σου...τσαμπουνανε περι "αγνοτητας" και "ποιοτητας"...ανοιξε λιγο την ψυχη σου  & τα αυτια σου (και οχι μονο το μυαλο σου) και σε αλλα πραγματα και ιδεες μονο ωφελημενος θα βγεις...

 

(σκεψου οτι στο τελευταιο ετος της ανωτερας...κοντεψαν να με διωξουν απο το ωδειο γιατι με  συνελαβαν να παιζω το Rock around the clock στο "ιερο" πιανο της σχολης.... ::),αν ητανε ρε παιδια ετσι τα πραγματα πηγαινα και σε ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ...) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όλή αυτήν την πάρλα την είπα για να σου δείξω ότι η αρμονία δεν αφορά μόνο την κλασική μουσική. Είναι το απο τη φύση αρμονικό και σωστό, οπότε είναι η αρχή και ο σκελετός δημιουργίας όλων των ειδών.

Δεν είναι τυχαίο ότι τα μεγαλύτερα αριστουργήματα όλων των εποχών γράφτηκαν εκείνη την εποχή. Τι τα κάνει και είναι αριστουργήματα? Η τέλεια αρμονία η οποία συμφωνεί με τους νόμους της φύσης => με τους νόμους του αυτιού.

 

Πρωτον:Τι εννοεις με την εννοια σωστο?γιατι υπαρχει και λαθος στη μουσικη?υπαρχουν λαθος νοτες?δε νομιζω και δεν το ισχυριζομαι εγω αυτο αλλα ολοι οι συνθετες του 2Οου αιωνα(John Cage,Stravinsky,Bella Bartok και να μην ξεχναμε και τον δικο μας το Νικο Σκαλκοτα)!

 

Δευτερον:Το αυτι,το ματι και οι υπολοιπες αισθησεις δεχονται οτι εχουν συνηθισει!το αγνωστο ειναι λογικο να μας ξενιζει,οπως ξενιζει εμας οτι καποιοι τρωνε φιδια και αυτους ξενιζει οτι εμεις τρωμε μοσχαρι!Απο αυτο δεν ξεφευγει ουτε η τεχνη!

 

Τριτον:Νομος της φυσης ειναι καθε συχνοτητα και οχι μονο αυτες που βγαζει το πιανο!Δηλαδη το σιταρ και αλλα τοσα οργανα που δεν εχουν λα και ντο η οι συνθεσεις που γραφονται με αυτα ειναι "παρα  φυσιν"??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι το μαριάνα είναι μαρια - αννα που γράφεται με 2 ν.  ::)

 

Τεσπα. Εχεις δίκιο σε αυτό που λές, αλλα μπαίνουμε σε υποκειμενικά χωράφια. Φυσικά και ο Bach σε έναν ινδιάνο θα φανεί αηδία. H μουσική όμως πραγματικά χωρίζει στην ανατολή με τη δύση. Απο τη στιγμή που στην ανατολική μουσική υπάρχουν 9 επιπλέον φθόγγοι αναμεσα σε ένα ημιτόνιο που χρησιμοποιούνται ξεχωριστά, δεν μπορείς να βρείς γέφυρα.

Δεν είπα οτι η αρμονία δεν έχει ξεπεραστεί προς Θεού! και στα ωδεία ακόμη, αναιρείς την αρμονία παρακάτω στα θεωρητικά.

Ήθελα να δείξω ότι κατα κάποιο τρόπο είναι το "αντικειμενικά" ωραίο. Και σε αυτήν στηρίζεται όσο και αν δεν είναι οφθαλμοφανές η εξέλιξη της δυτικής μουσικής μέχρι και τις μέρες μας. Και γι αυτό καλό είναι να διδάσκεται στα γυάλινα οξυζενέ ωδεία.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω γνωρίσει μουσικό που να έχει γνώσεις αρμονίας και να το μετανιώνει. Και μιλάω για κάποιον επαγγελματία όχι χομπίστες.

Ότι κ αν είναι, όπως και να διδάσκεται στα ωδεία της χώρας μας, είναι μια γνώση που ο σοβαρός μουσικός πρέπει να την έχει. Γίνεται και χωρίς αυτή, αλλα να είσαι σίγουρος ότι θα πάθεις για να μάθεις και είναι κρίμα να παιδεύεσαι.

 

Α! Και δεν με έχει φάει το ωδείο. Εγώ θα το φάω!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σκεψου οτι στο τελευταιο ετος της ανωτερας...κοντεψαν να με διωξουν απο το ωδειο γιατι με  συνελαβαν να παιζω το Rock around the clock στο "ιερο" πιανο της σχολης.... ::),αν ητανε ρε παιδια ετσι τα πραγματα πηγαινα και σε ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ...) 

 

Πολύ υπερβολικό μου ακούγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σουπερφανκ χαίρομαι που απάντησες.

 

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι αυτά δεν μου τα έχει φυτέψει κανείς. Ειλικρινά μόνος μου έχω καταλήξει σε αυτά τα συμπεράσματα. Στα ωδεία δεν έχουν ανάγκη να διαφημίσουν την αρμονία, γιατί ξέρουν ότί έτσι και αλλιώς όποιος ειναι να πάει θα πάει!

 

Οι νότες στη "σωστή σειρά" δεν θα είναι μουσική όμως?

 

Να σου υπενθυμίσω ότι είμαι ένας νορμάλ άνθρωπος και ότι ουδεμία σχέση έχω με την "στενομυαλιά των ωδείων" όπως λές. Δεν ξέρω αν ακούς τα κλιπάκια που ανεβάζω, αλλα γράφω ότι να ναι, απο τσουφτετέλια μεχρι ορχηστρική μουσική, είμαι αυτοδίδακτος στην κιθάρα, παίζω σε πανυγήρια τις διακοπές μου και ψάχνομαι αρκετα.

Απλα στη μέχρι τώρα πορεία μου όμως με έχουν βοηθήσει πολύ αυτα που μαθαίνω στα θεωρητικά, τόσο στο γράψιμο όσο και στην ανάγνωση. Γι αυτό τάσομαι φαν τους!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σκεψου οτι στο τελευταιο ετος της ανωτερας...κοντεψαν να με διωξουν απο το ωδειο γιατι με  συνελαβαν να παιζω το Rock around the clock στο "ιερο" πιανο της σχολης.... ,αν ητανε ρε παιδια ετσι τα πραγματα πηγαινα και σε ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ...)  

 

Σε νοιώθω απόλυτα. Τελευταίο έτος αρμονίας στο πιάνο έγινα κώλος με τον καλλιτεχνικό διευθυντή του ωδείου και με τον διεθυντή του ωδείου για παρεμφερή λόγο. Ο δεύτερος, έμμεσα πλην σαφώς ζήτησε συγνώμη. Ειλικρινά λυπάμαι όποια παιδιά πάνε στο ωδείο και έχουν τέτοιους καθηγητές, ψυχωτικούς και ανέραστους.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου